Poseł z Albionu, czyli będę warzył w Toruniu

Poseł z Albionu (Jan Olbracht)

Już za tydzień, 7 lipca, czeka mnie coś, o czym marzy chyba większość piwowarów domowych – w browarze przemysłowym powstanie piwo według mojej receptury!

Odbędzie się to w Toruniu w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht, do którego zostałem zaproszony w ramach serii piw tworzonych przez piwowarów domowych, o której pisałem tutaj i tutaj.

Długo zastanawiałem się, co zaprezentować, i zdecydowałem się na styl, jakiego jeszcze w Polsce nie było – mild ale, czyli ciemne piwo górnej fermentacji, o brytyjskim rodowodzie. Choć niezbyt ekstraktywne (do 10°), to wyraźnie słodowe, o niewielkiej goryczce. Choć piwo jest ciemne, to dzięki niewysokiemu ekstraktowi powinno pasować do letniej pory, w sprzedaży pojawi się bowiem w sierpniu.

Nazwa miała nawiązywać do historycznej otoczki, a więc pasować do wcześniejszych („Kochanica Olbrachta” czy „Dymy Olbrachta”), a jednocześnie podkreślać brytyjskie pochodzenie stylu, mój mild będzie się więc nazywał „Poseł z Albionu”.  Na etykiecie znalazł się angielski dyplomata sir Thomas Roe, który żył wprawdzie niemal wiek po królu Olbrachcie, jednak posłował do Rzeczypospolitej. Do kotła powędrują wyłącznie brytyjskie słody i chmiele.

 

Co więcej, w Toruniu będę też warzyć za miesiąc – 4 sierpnia. Wtedy również powstanie piwo w stylu, którego jeszcze u nas nie było, pochodzące jednak z innego kraju. Więcej informacji wkrótce!

 

Aktualizacja: Z przyczyn zupełnie niezależnych ode mnie warzenie zaplanowane na 7 lipca nie odbędzie się. Nie rezygnuję z milda, wrócę do pomysłu, gdy browar Jan Olbracht będzie na to gotowy.

Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  

2 thoughts on “Poseł z Albionu, czyli będę warzył w Toruniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *