Old Foghorn, barley wine z Anchor Brewing

Old Foghorn (Anchor Brewing)

Old Foghorn nie dość, ze pochodzi z bardzo przez mnie lubianego browaru Anchor, to jeszcze jest w stylu barley wine, a więc zapewniającym mnóstwo wrażeń. Jak smakował?

Nie pamiętam już teraz dokładnie, ale chyba właśnie z browaru Anchor z San Francisco pochodziło pierwsze porządne amerykańskie piwo, którego spróbowałem – sławne Steam Beer. Potem było jeszcze kilka innych, niedawno zaś przyszła kolej na Old Foghorn (które, podobnie jak inne produkty browaru, można ze względną łatwością nabyć w sklepach specjalistycznych).

Czym w ogóle jest barley wine? To mocne i ekstraktywne piwo górnej fermentacji, wywodzące się z Anglii. Ma zwykle od 19 do nawet 28° ekstraktu i od 8 do 12% alkoholu. Kolor sięga od ciemnobursztynowego, poprzez brązowy, aż do niemal czarnego. Wersje amerykańskie są, jak to zwykle bywa, bardziej nachmielone od angielskich.

Skąd dziwna nazwa? Wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji, gdzie, jak wiadomo, wielką estymą darzono wino, piwo zaś znano słabo i raczej nim pogardzano. Bardzo ekstraktywne piwo zaszczycano więc określeniem „jęczmienne wino”.

Barley wine z browaru Anchor jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie ono w 1976 r. zapoczątkowało ekspansję stylu w Stanach Zjednoczonych. Jak smakował egzemplarz przetrzymany niemal do końca daty ważności?

 

Opakowanie: Uwielbiam te pękate anchorowe buteleczki o pojemności 355 ml (12 płynnych uncji), mają w sobie pewną elegancję. Jak w przypadku wszystkich produktów browaru, etykieta jest miła dla oka, jednak najwięcej informacji odnajdujemy na krawatce – dowiadujemy się, że pierwszą warkę Old Foghorn ugotowano w 1975 r. (do sklepów trafiła, jak już wspomniałem, w 1976) i że była to premiera stylu w USA. poznajemy też więcej szczegółów na temat samego stylu i tej jego konkretnej interpretacji. Piwo ma 8,8% alkoholu, a więc mieści się we wspomnianych granicach.

Genezę nazwy poznajemy dopiero z odpowiedniej podstrony browaru – „old” to zwyczajowe określenie nadawane angielskim barley wines, a „foghorn” („buczek mgielny”) nawiązuje do portowej tradycji San Francisco. Dowiadujemy się też, że w zasypie są słodu pale i karmelowy, a piwo chmielono odmianą Cascade.

Kolor: Brązowy. Pod światło miedziany z licznymi pływającymi drobinkami.

Piana: Średnio wysoka, beżowa, nie trzyma się jakoś rewelacyjnie.

Zapach: Słodkawy, bardzo owocowy (truskawki, jabłka, winogrona), z lekkimi nutami orzechowymi, odrobiną cytrusowych nut z chmielu i słodowością w tle.

Smak: Piwo gęste, treściwe, słodkawe, z wyraźnym alkoholem, niezłą goryczką, całym owocowym spektrum oraz nutami orzechowo-karmelowymi.

Podsumowanie: Pyszne, złożone i mocarne piwo. Szkoda, że alkohol nie ułożył się bardziej w leżakowaniu, ale tak bardzo nie przeszkadzał. Nie zawiodłem się w najmniejszym nawet stopniu, dostałem piwo ekstraktywne i o bardzo bogatym smaku. Pyszności.

 

Nazwa: Old Foghorn Barleywine Style Ale
Producent: Anchor Brewing
Kraj pochodzenia: USA
Styl: barley wine
Ekstrakt: nieznany
Alkohol: 8,8%
Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *