Odleżakowany porter z Browaru Staropolskiego

Porter/Staropolskie Mocne Ciemne (Browar Staropolski)

Wracam do cyklu porterowego, by zdegustować piwo, którego już nie ma, podobnie jak produkującego go browaru – Porter Staropolski. Czy zmienił się w piwniczce?

Browar Staropolski ze Zduńskiej Woli nie słynął z jakichś szczególnie smacznych piw, ale kiedyś były one całkiem pijalne, zwłaszcza w czasach, gdy zaczynałem odkrywać smaki inne niż koncernowe. Dobrze wspominam też wizytę w browarze w 2005 r wraz z Bractwem Piwnym. Psuć zaczęło się w 2008 r., gdy zakład przeszedł w inne ręce. Nowi właściciele pogubili się na rynku zdominowanym przez wielkie koncerny, nie potrafili konkurować jakościowym produktem, zaczęli więc warzyć tanie piwa marketowe, zaś w 2009 r. zrezygnowali z butelek szklanych, przechodząc na puszki oraz kuriozalne plastikowe PETy zakończone zamknięciem kabłąkowym. Próbowano wówczas wprowadzać nowe marki, otwierano też sklepy firmowe, ale oferowane piwo było zwyczajnie kiepskie. Wreszcie w 2012 r. browar zakończył produkcję, zaś na początku 2013 r. zarządzająca nim spółka ogłosiła upadłość. Staropolski skończył z dużymi długami, również wobec pracowników.

Sam porter (na etykiecie określony kretyńską nazwą Staropolskie Mocne Ciemne) pojawił się w 2004 r. i panowała opinia, że powstał na podstawie receptury kultowego Koźlaka Krotoszyńskiego (który sam był ciekawostką, bo choć na etykiecie dominowało słowo „koźlak”, był tam też napis „oryginalny porter z browaru w Krotoszynie”, aczkolwiek ciemne koźlaki i słabsze portery bałtyckie to style dość zbliżone). Był przyjmowany bardzo pozytywnie, zwłaszcza że porterów było u nas wówczas niewiele. Podobał mi się wtedy silny zapach z nutami owocowymi, a także smak z nutami owocowymi, orzechowymi i karmelowymi. Miał lekką kwaskowatość wynikającą z użycia ciemnych słodów, ale nie przeszkadzała ona zbytnio. Był dobrze pijalny, nie tak ciężki, jak mocniejsi przedstawiciele stylu.

Kilka lat temu w jednym ze sklepów piwnych trafiłem dwie butelki z ostatniej chyba partii, która poszła w szkło. Ucieszyłem się, organizowałem bowiem wówczas piwniczkę porterową i nie chciałem, by zabrakło w niej staropolskiego, a nie chciałem leżakować obecnych już wtedy na rynku plastików. Nie chciałem, bo ten porter w plastiku był już wówczas znacznie, znacznie gorszy – wodnisty, mocno kwaskowaty, niezbyt ciemny. Widać wyraźnie, że cięto koszty.

data ważności

Jedną z owych szklanych butelek wymieniłem ostatnio na inny porter, który też pojawi się w tym cyklu. Degustowana butelka to wiec ostatnia, jaką miałem w piwniczce. Jak Porter Staropolski wypadł 812 dni po dacie ważności?

 

Opakowanie: Smukła buteleczka 0,33 l z etykietą o wzornictwie tradycyjnym do bólu, jednak ze stonowaną, przyjemną i pasującą kolorystyką. Czarny gładki kapsel.

Kolor: Bardzo ciemny brąz, ale jednak trochę jaśniejszy niż zwykle portery, nawet te słabsze.

Piana: Niska, beżowa, szybko znika do marnych resztek.

Zapach: Porto, owoce (suszone śliwki, wiśnie, rodzynki), całość trochę kojarzy się z wigilijnym kompotem z suszu. Paloność jest słaba, taka trochę popielna. Wyczuwa się alkohol, który jednak dobrze łączy się z resztą nut. Nie czuć kwaskowatości od ciemnych słodów.

Smak: Za to czuć ją tutaj. Jest też cierpkość i lekkie wytrawienie, porter ma bardzo mało treści, za to wyczuwalna jest moc i lekkie utlenienie. Całość nie smakowałaby zbyt dobrze, gdyby i tu nie pojawiła się ta genialna nuta kompotu z suszu, taka lekko podwędzana.

Podsumowanie: Wypiłem z ciekawością. Porter nie okazał się jakoś szczególnie smaczny, ale czas wpłynął na niego w interesujący sposób.

Czy warto leżakować? W tym przypadku pytanie raczej pozbawione jest sensu, bo porteru nie ma już na rynku. Cieszę się, że miałem go w piwniczce, ale to był chyba ostatni dzwonek, żeby go wypić. Stał się ciekawy, ale gdybym go dłużej potrzymał, pewnie by tylko tracił.

 

Staropolskie Mocne Ciemne
Browar Staropolski
ekstrakt 18°
8,5% alk.
Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *